HMI-043T-EM41F-BF
  • DM&P SoC Vortex86EX- 400MHz
  • 128MB RAM onboard
  • 3S / 2U / LAN / Audio / 8GPIO / CAN / eMMC / RFID / 5V
  • 4.3 inch TFT 480×272 Resolution LCD with resistive touchscreen
  • Operation Temperature: 0 ~ +50°C
  • Expansion I / O pins avaliable
  • DC +5V @ 2A (Max.)
* eMMC 8GB MLC onboard
Availability: Only 2 left in stock
SKU: HMI-043T-EM41F-BF Category: Tag: Brand:
Compare
Weight 510 g
Dimensions 171 × 105 × 48 mm
Screen size
4.3"
RAM
128MB, 256MB
I/O Interface
RS-232, RS-485, USB, LAN, CAN Bus, Audio, GPIO, eMMC, RFID
Power Supply
5V
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
CPU Board Specifications
CPU DMP Vortex86Exm 400MHz
Cache L1:16KB I-Cache, 16KB D-Cache
L2: 4-way, 128KB L2 Cache
BIOS Coreboot BIOS
Memory Integrated 128MB RAM
Nand-Flash 8GB (MLC) eMMC Onboard
Wireless / Network Integrated 10/100Mbps Ethernet x 1
HF RFID Reader x 1
Interface Mic-in x 1
SPK-L, SPK-R (connector) x 1
RS-232 x 1
RS-485 x 2
Can bus x 1
8-bit GPIO x 1
Mechanical & Environment
Power Requirement +5VDC
Power Consumption +5V@2A
Operating Temperature 0~+50°C (+32~+122°F)
Storage Temperature -30~+70°C (-22~ +158°F)
Operating Humidity 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-Condensing
Dimensions 129.1 x 95.0 x 13.9mm (5.08 x 3.74 x 0.55 inches)
Weight 165g
LCD Specifications
Display Type 4.3” WQVGA TFT LCD
Backlight life 20,000 hrs
Display Resolution 480(W) x 272(H)
Luminance (cd/m2) 280 cd/m2
Contrast Ratio 450: 1
Display Color 16.7M
Pixel Configuration R.G.B Vertical Stripe
Viewing Direction 6 o’clock
Viewing Angle Vertical 120°
Horizontal 140°
LED Life Time 20,000 hrs
Touchscreen
Type Analog Resistive
Resolution Continuous
Surface Properties 3H / Anti-Glare
Transmittance 80%